En pålidelig diodelaser er ikke blot den maskine med den højeste watt, de fleste bølgelængder eller den laveste håndstykketemperatur vist i en salgsvideo.
For en professionel klinik, salon eller distributør er det bedre spørgsmål:
Kan denne maskine konsekvent levere de nødvendige behandlingsparametre under en reel klinikbelastning, og kan leverandøren bevise det?
To maskiner kan begge blive annonceret som "755/808/1064 nm", "1600W" eller "professionel diodelaser", men yder dog meget forskelligt i daglig brug.
Forskellene kan komme fra:
- faktiske optiske output;
- bølgelængde konfiguration;
- puls kontrol;
- flydende;
- pletstørrelse;
- kølestabilitet;
- laser kilde;
- strømforsyning;
- vandcirkulation;
- kalibrering;
- håndstykke design;
- vedligeholdelseskrav;
- tilgængelighed af reservedele;
- eftersalgssupport.
Denne vejledning forklarer, hvordan man sammenligner hårfjerningsmaskiner med diodelaser korrekt, hvilke specifikationer der kan være vildledende, hvilke beviser der skal anmodes om før betaling, og hvordan man beregner de reelle langsigtede ejeromkostninger.
Hurtig købertjekliste
Før du sammenligner priser, skal du kontrollere disse punkter:
| Hvad skal man tjekke | Hvad skal man spørge |
|---|---|
| Kundeprofil | Hvilke hudtyper, hårtyper og behandlingsområder vil du behandle? |
| Bølgelængde | Hvordan genereres hver bølgelængde egentlig? |
| Laserkraft | Betyder den annoncerede watt optisk udgang, diodemodulvurdering, håndstykkeklassificering eller elektrisk input? |
| Fluens | Hvad er det anvendelige energiområde under reelle behandlingsforhold? |
| Pulsbredde | Kan det tilpasses passende til forskellige behandlingsbehov? |
| Gentagelseshastighed | Kan maskinen opretholde brugbar energi ved højere frekvenser? |
| Spotstørrelse | Hvad er de faktiske dimensioner af optisk behandlingsvindue? |
| Køling | Kan afkølingen forblive stabil ved gentagen fyring? |
| Laserkilde | Hvem fremstiller det, og hvad er dækket af garantien? |
| Vandsystem | Er flow-, temperatur- og vandniveaubeskyttelse inkluderet? |
| Pålidelighed | Kan maskinen opretholde et stabilt output under daglig klinikbrug? |
| Dokumentation | Passer regulatoriske dokumenter til den nøjagtige producent og model? |
| Opretholdelse | Hvilke dele eller forbrugsvarer kræver udskiftning? |
| Garanti | Hvad dækker maskinen, håndstykket og tilbehøret? |
| Reservedele | Er priser og leveringstider tilgængelige før køb? |
| Uddannelse | Er drifts-, vedligeholdelses-, sikkerheds- og fejlfindingsmaterialer inkluderet? |
Den bedste maskine er ikke nødvendigvis den med de største tal. Det er den, der kan leverer pålideligt den krævede ydeevne til din faktiske behandlingsarbejdsbyrde.
1. Start med din kliniks behandlingsbehov
Specifikationsarket skal følge dine forretningskrav – ikke omvendt.
Inden du kontakter leverandører, skal du definere, hvordan maskinen rent faktisk skal bruges.
Kundeprofil og behandlingsområder
Overvej:
- Hvilke Fitzpatrick-hudtyper er almindelige på dit marked?
- Vil du primært behandle groft kropshår, fint ansigtshår eller en blanding?
- Har du brug for præcision på små områder, hurtige kropsbehandlinger eller begge dele?
- Vil en erfaren operatør bruge maskinen, eller flere medarbejdere?
- Forventer du et lille antal aftaler eller høj daglig gennemstrømning?
En klinik, der hovedsageligt behandler armhuler og bikiniområder, har forskellige udstyrskrav end en, der tilbyder helkropspakker hele dagen.
Daglig arbejdsbyrde
Skøn:
- aftaler om dagen;
- gennemsnitlig behandlingsvarighed;
- maksimal fortløbende brug;
- behandlinger af hele kroppen versus små områder;
- forventede driftstider.
En klinik, der udfører to behandlinger om dagen, behøver ikke nøjagtig den samme køle-, hånd- og servicekapacitet som et center med stor volumen, der kører maskinen i mange timer.
Bed leverandørerne om at demonstrere udstyret under en arbejdsbyrde, der ligner din egen.
El- og rumkrav
Før du bestiller, bekræft:
- indgangsspænding;
- frekvens;
- type stik;
- maksimal strøm;
- enkeltfaset eller trefaset krav;
- anbefalet afbryder;
- rumtemperaturgrænser;
- ventilationsafstand;
- krav til kølevæske eller vand.
En kraftig maskine er ikke et praktisk køb, hvis klinikkens elektriske kredsløb eller rummiljø ikke kan understøtte det.
2. Forstå Diode Laser Technology
Professionelle diodehårfjerningssystemer bruger halvlederlaseremittere.
Almindelige konfigurationer inkluderer:
- 808/810 nm enkelt bølgelængde diode
- 755 + 808/810 + 1064 nm multi-bølgelængde diode
- nogle systemer med en ekstra bølgelængde som f.eks 940 nm
Tilstedeværelsen af flere bølgelængder beviser ikke i sig selv bedre behandlingsydelse.
755 nm diode er ikke det samme som en Alexandrit-laser
Bølgelængde og laserkilde er forskellige begreber.
Et diodemodul, der udsender rundt 755 nm er stadig en diodelaser.
En traditionel Alexandrit-laser bruger en Alexandrit krystal som dets gevinstmedium.
De kan dele en lignende nominel bølgelængde, men de er teknisk set ikke det samme lasersystem.
De kan variere i:
- puls struktur;
- stråle egenskaber;
- energi levering;
- spot design;
- køling;
- overordnet systemarkitektur.
Derfor:
755 nm diodebølgelængde betyder ikke automatisk Alexandrit-laser.
Denne sondring har betydning, når man sammenligner leverandørtilbud.
1064 nm diode er ikke det samme som en Nd:YAG-laser
Det samme princip gælder ved 1064 nm.
En diodeemitter, der kører rundt 1064 nm bliver ikke en Nd:YAG-laser, blot fordi bølgelængden er ens.
Nd:YAG refererer til et specifikt lasermedium og systemdesign.
Derfor:
1064 nm diodebølgelængde betyder ikke automatisk Nd:YAG laser.
Når en leverandør beskriver et tre-bølgelængde diode håndstykke som:
"Alexandrit + Diode + Nd:YAG"
spørg hvilke laserkilder der rent faktisk er inde i håndstykket.
Match the Wavelength to Your Client Base
Wavelength selection is the most actionable decision in this guide. The working rule:
| Bølgelængde | Melanin absorption | Dybde | Best fit | Use caution with |
|---|---|---|---|---|
| 755 nm | Høj | Shallower | Fitzpatrick I–III; fine and lighter-brown hair; speed on large areas | Fitzpatrick IV+ (higher epidermal melanin risk) |
| 808/810 nm | Moderat | Moderat | The universal workhorse — Fitzpatrick I–IV, most hair types | Very dark skin at aggressive settings |
| 1064 nm | Lav | Dybeste | Fitzpatrick IV–VI; coarse deep-rooted hair; tanned skin | Fine light hair (weaker target absorption) |
| 940 nm (optional) | Moderat | Moderat | Supplementary wavelength on some 4-wave platforms | Not a substitute for 1064 nm on dark skin |
Read your local client mix before reading any brochure: a Fitzpatrick I–III market gets little extra value from paying a premium for 1064 nm output, while a diverse urban market should treat it as essential. For a broader technology comparison including true Alexandrite and Nd:YAG platforms, see our diode vs Alexandrite vs IPL breakdown.
Diode Laser vs IPL: The Other Cross-Shop
Many buyers at this stage are really deciding between a diode laser and an IPL platform. The distinction that matters commercially:
- Diode laser — monochromatic, collimated light at one defined wavelength (or a fixed wavelength set). Deeper, more selective targeting of the follicle; fewer sessions per course; safer parameter window on darker skin when 1064 nm is available; higher purchase price.
- IPL — broadband flashlamp output shaped by filters. Lower entry cost; multi-indication flexibility (photofacials, vascular, pigment); typically more sessions for comparable hair reduction; a narrower safe window on Fitzpatrick IV–VI.
The positioning is usually simple: a hair-removal-led business should buy diode; a multi-service facial-led salon testing the category can start with IPL. Full mechanism and business comparison: diode laser vs IPL hair removal devices.
3. Er en tre-bølgelængde diode laser altid bedre?
Ikke nødvendigvis.
En 755/808/1064 nm multi-bølgelængdekonfiguration kan give yderligere behandlingsfleksibilitet, men antallet af bølgelængdemærker alene bestemmer ikke ydeevnen.
Købere bør spørge:
- Hvordan er den optiske effekt fordelt mellem bølgelængderne?
- Er distributionen fast eller konfigurerbar?
- Hvad er det faktiske output?
- Hvilken fluence er brugbar?
- Hvilke pulsbredder er tilgængelige?
- Hvilke spotstørrelser er tilgængelige?
- Kan køling forblive stabil under belastning?
- Kan energi forblive stabil ved højere gentagelseshastigheder?
Et velkonstrueret enkelt-bølgelængde 808 nm system kan overgå et dårligt designet multi-bølgelængde system.
Den mere brugbare sammenligning er:
Leveret energi + pulsstyring + spotstørrelse + køling + stabilitet
frem for:
1 bølgelængde vs. 3 bølgelængder
4. Sammenlign ikke diodelasere af Wattage Alone
Dette er en af de mest almindelige fejl, når man køber professionelt diodelaserudstyr.
Leverandører kan annoncere:
- 600W
- 800W
- 1200w
- 1600W
- 2000W
- 2400W
- 3000W+
Det er fristende at antage:
2400W skal være bedre end 1600W.
Den konklusion kan være forkert.
Hvad betyder Watt egentlig?
Forskellige leverandører kan bruge "power" til at beskrive forskellige specifikationer.
| Power Term | Hvad det kan betyde | Hvad skal man spørge |
|---|---|---|
| Laser-modul rating | Nominel rating tildelt diodemodulet | Er dette elektrisk input eller målt optisk output? |
| Optisk udgang | Laserlys produceret på et angivet målepunkt | Hvor og hvordan blev det målt? |
| Håndstykke kraft | Leverandørdefineret rating for det komplette håndstykke | Hvad repræsenterer dette tal præcist? |
| Systemets nominelle effekt | Elektrisk bedømmelse af hele maskinen | Inkluderer det afkøling, pumper, display og strømforsyningstab? |
| Maksimal indgangseffekt | Maksimal elforbrug | Hvilken strømkreds og afbryder er påkrævet? |
Før du sammenligner en "1600W"-maskine med en "2400W"-maskine, så spørg:
Hvad repræsenterer denne watt præcist, og hvordan blev den målt?
Uden den definition er tallet ikke et pålideligt sammenligningsgrundlag.
Et bedre spørgsmål er:
Kan systemet gentagne gange levere den valgte fluens ved den valgte pulsbredde, frekvens og spotstørrelse uden for stort energitab, overophedning eller nedlukning?
5. Evaluer de parametre, der faktisk betyder noget
De vigtigste behandlingsparametre omfatter:
- flydende;
- puls bredde;
- gentagelseshastighed;
- pletstørrelse;
- bølgelængde;
- afkøling.
Disse bør vurderes sammen.
Fluens
Fluence vises almindeligvis i J/cm².
En høj maksimal fluence beviser ikke automatisk bedre ydeevne.
Den anvendelige fluens skal fortolkes sammen med:
- puls bredde;
- bølgelængde;
- pletstørrelse;
- behandlingstilstand;
- hudtype;
- afkøling.
En maskine, der annonceres for at nå meget høj J/cm², er ikke automatisk overlegen, hvis den ikke kan opretholde denne indstilling under realistiske behandlingsforhold.
Spørge:
Hvad er det anvendelige fluenceområde?
Kan systemet opretholde den valgte værdi under gentagne affyringer?
Falder maksimal fluens ved højere frekvens?
Pulsbredde
Pulsbredden bestemmer, hvor lang tid der afgives energi under en puls.
Det bør overvejes sammen med:
- hår diameter;
- hudpigmentering;
- bølgelængde;
- flydende;
- afkøling.
Et bredere justeringsområde kan være nyttigt, men kun hvis systemet leverer den valgte puls nøjagtigt, og operatørerne modtager passende modelspecifik vejledning.
Vælg ikke en maskine udelukkende, fordi den reklamerer for et ekstremt bredt pulsbreddeområde.
Gentagelsesfrekvens
En højere gentagelseshastighed kan forbedre behandlingshastigheden, især i protokoller i bevægelse.
Men højere Hz er kun nyttig, hvis systemet kan opretholde:
- tilstrækkelig pulsenergi;
- køling;
- stabil produktion;
- ordentlig behandlingsdækning.
Ved højere frekvens kan nogle systemer reducere den maksimalt tilgængelige energi pr. impuls.
Spørg efter forholdet mellem:
frekvens + fluens + pulsbredde + spotstørrelse
i stedet for at evaluere Hz alene.
Energistabilitet og kalibrering
Et af de vigtigste spørgsmål er, om maskinen leverer ensartet output over tid.
Spørge:
- Hvordan kontrolleres output under produktionen?
- Hvilken tolerance bruges?
- Er kalibreringsregistreringer tilgængelige?
- Hvordan kontrolleres output efter reparation eller udskiftning af komponenter?
Huske:
Tallet, der vises på skærmen, er en kommandoværdi. Det er ikke uafhængigt bevis for den optiske energi, der rent faktisk leveres ved behandlingsvinduet.
6. Spotstørrelse betyder mere, end mange købere er klar over
Pletstørrelsen påvirker:
- dækning;
- behandling hastighed;
- præcision;
- overlapning;
- operatørens arbejdsgang.
Større behandlingsvinduer kan forbedre effektiviteten på områder som:
- ben;
- tilbage;
- bryst.
Mindre applikatorer kan forbedre adgangen omkring:
- ansigt;
- bikini konturer;
- mindre anatomiske områder.
Der er ingen universel regel som:
"Pletstørrelsen skal være mindst 12 mm."
Spørg i stedet:
- Hvad er de faktiske dimensioner af behandlingsvinduet?
- Er den angivne størrelse det optiske behandlingsområde?
- Findes der forskellige spotstørrelser?
- Bevarer maskinen passende output på tværs af forskellige applikatorer?
- Er håndstykket praktisk til både store og små områder?
Den bedste pletstørrelse afhænger af din behandlingsmenu.
7. Køling handler om mere end smertereduktion
Køling er kritisk i et professionelt diodelasersystem.
Det understøtter både:
- klient komfort;
- epidermal termisk styring.
Professionelle diodesystemer kan kombinere:
- safir kontakt afkøling;
- termoelektrisk/TEC-køling;
- vandcirkulation;
- radiator køling;
- fans.
Dog skal du blot angive:
vand + luft + TEC
beviser ikke, at det samlede kølesystem er effektivt.
Døm ikke afkøling efter den laveste temperatur
Nogle leverandører viser håndstykketemperaturer såsom:
- 0°C
- -10 ° C.
- -15°C
- -25°C
under en demonstration.
Men en ekstrem lav tomgangstemperatur beviser ikke, at afkølingen forbliver stabil, mens laseren affyrer gentagne gange.
Det bedre spørgsmål er:
Kan håndstykket opretholde en stabil afkøling under en faktisk behandlingsbelastning?
8. Bed om køleydelse under reel arbejdsbelastning
Hvis en leverandør hævder:
"Maskinen kan fungere uafbrudt i 8-10 timer,"
spørg under hvilke betingelser.
Anmod om detaljer som:
- stuetemperatur;
- startvandstemperatur;
- udvalgt fluens;
- puls bredde;
- frekvens;
- pletstørrelse;
- testvarighed;
- affyring arbejdscyklus;
- safir temperatur over tid;
- håndstykke temperatur;
- vandtemperatur;
- alarmer eller nedlukninger;
- enhver automatisk energireduktion.
En kort video, der viser en kold safirspids, mens maskinen er inaktiv, demonstrerer ikke reel kontinuerlig driftstabilitet.
Beskyttelse og overvågning
Spørg om maskinen overvåger:
- vandstrøm;
- vandstand;
- vandtemperatur;
- håndstykke temperatur;
- systemfejl.
Spørg også:
Hvad sker der, når en sensor registrerer en unormal tilstand?
Maskinen skal give klare advarsler eller beskyttelseslogik i henhold til dens design.
Kontroller, om fejlkoder og fejlfindingsprocedurer er dokumenteret i manualen.
9. Evaluer interne komponenter og pålidelighed
Et poleret ydre fortæller dig ikke, om det indvendige system er godt designet.
To maskiner kan bruge ens huse, mens de har meget forskellige komponenter og servicevenlighed.
Laserkilde og håndstykke
Spørge:
- Hvem fremstiller laserkilden?
- Hvad er modellen eller konfigurationen?
- Hvad er den nominelle vurdering?
- Hvilken garanti gælder?
- Kan lasermodulet udskiftes separat?
- Skal det komplette håndstykke udskiftes, hvis modulet svigter?
- Hvad er erstatningsprisen?
- Hvad er den typiske leveringstid?
Inspicere:
- safir vindue;
- kabel;
- stik;
- udløse;
- aflastning;
- håndstykke hus;
- lækage beskyttelse.
Gå ikke ud fra, at et kendt komponentmærke automatisk beviser kvaliteten af den komplette maskine.
Hvis leverandøren promoverer et specifikt laserkildemærke, skal du bede om en rimelig bekræftelse.
Strømforsyning
Strømforsyningen skal understøtte maskinen under reel driftsbelastning.
Check:
- nominel input;
- spænding;
- strøm;
- beskyttende funktioner;
- stabilitet ved fuld belastning;
- destinationslandets elektriske krav.
En maskine, der gentagne gange lukker ned under høj belastning, er ikke nyttig, blot fordi dens specifikationsark ser imponerende ud.
Vandsløjfe og varmeafvisning
Gennemgå hele kølekredsløbet:
- pumpe;
- reservoir;
- rør;
- radiator;
- fans;
- temperatur sensor;
- vand-flow sensor;
- filter;
- TEC-moduler.
Spørge:
- Hvilke komponenter kan udskiftes i felten?
- Findes der reservedele?
- Leveres der serviceinstruktioner?
- Kan leverandøren fjerndiagnosticere vandsystemfejl?
Opbyg kvalitet og servicevenlighed
For større ordrer kan distributører med rimelighed anmode om:
- interne fotografier;
- produktion af videoer;
- ledningsvisninger;
- komponent-etiket fotos;
- fabrikstestvideoer.
Se efter:
- organiseret kabelføring;
- tydelig stikmærkning;
- korrekt jordforbindelse;
- beskyttede vandledninger;
- tilgængelige udskiftelige dele.
En maskine, der er nem at servicere, kan reducere fremtidig nedetid betydeligt.
10. Håndstykkes levetid: Don't Trust Shot Count Alone
Håndstykkets levetid fremmes ofte ved hjælp af tal som:
- 20 millioner skud;
- 30 millioner skud;
- 50 millioner skud;
- 100 millioner skud.
Disse tal har brug for kontekst.
Spørge:
Hvad forventes det præcist at holde til det antal skud?
Under hvilke driftsforhold?
Er dette en teoretisk laserkildevurdering eller en garantiforpligtelse?
Hvad sker der, hvis output falder tidligere?
Hvad er erstatningsprisen?
Et stort annonceret antal skud har mindre praktisk værdi end:
- klar garantidækning;
- målbar ydeevne;
- tilgængelige reservedele;
- overkommelig erstatningspris.
11. Tjek vedligeholdelse, før du køber
En professionel diodelaser er ikke en vedligeholdelsesfri enhed.
Spørg efter den anbefalede vedligeholdelsesplan før køb.
Mulige vedligeholdelseselementer omfatter:
- kontrol af kølevæske eller vand;
- filter inspektion;
- udskiftning af filter;
- radiator rengøring;
- håndstykke-vindue rengøring;
- inspektion af vandkredsløb;
- stik inspektion;
- output verifikation.
Det korrekte vedligeholdelsesinterval afhænger af:
- system design;
- klinik arbejdsbyrde;
- vandkvalitet;
- miljø;
- producentens anvisninger.
Undgå universelle påstande som:
"Udskift hver måned"
eller
"Ingen vedligeholdelse nødvendig."
Det bedre spørgsmål er, om vedligeholdelsesplanen er:
klar, dokumenteret, praktisk og understøttet af tilgængelige dele.
12. Beregn de samlede ejeromkostninger, ikke kun købsprisen
Det laveste tilbud er måske ikke den billigste maskine over tre år.
En nyttig planlægningsformel er:
3-årig TCO = Købspris + forsendelse og told + forbrugsvarer + forebyggende vedligeholdelse + forventede reparationer + udskiftningsdele + nedetidsomkostninger
Vurdere:
| Omkostningsområde | Spørgsmål før køb |
|---|---|
| Håndstykket | Udskiftningspris, garanti, reparationsmulighed, leveringstid |
| Filtre/vand | Udskiftningsinterval, kølevæskebehov, lokal tilgængelighed |
| Kalibrering | Anbefalet metode, interval, ansvar, omkostninger |
| Reservedele | Prisliste, tilgængelighed, leveringstid |
| Fjernsupport | Responsproces, sprog, diagnostisk metode |
| Nedetid | Lokale reparationsmuligheder og reparations-forsendelsesansvar |
| Uddannelse | Inkluderet eller betales separat? |
| International fragt | Hvem betaler, hvis en garantireparation kræver forsendelse? |
En $2.000 maskine kan blive dyrere end en $3.000 maskine, hvis den første har:
- dyre håndstykker;
- ikke-tilgængelige dele;
- hyppige fejl;
- lange reparationstider.
Budget Tiers: What the Market Actually Charges
The section above tells you how to compare costs; this one gives you the market frame to plan a budget. Prices below are planning ranges compiled from 2025–2026 buyer’s guides and marketplace listings, not quotes — every supplier prices by configuration, so treat them as orientation and verify against written quotations [1][2][3]:
| Tier | Machine price (USD) | What defines it |
|---|---|---|
| OEM / factory-direct professional diode | ~3,000–3,000–9,000 | Entry multi-wavelength platforms from about $3,000; capable hardware, minimal brand premium; warranty depth varies widely [1] |
| Commercial-grade branded | ~10,000–10,000–60,000 | Established export brands; better cooling, documentation and support [2][3] |
| Premium legacy platforms (Candela/Alma/Lumenis class) | ~60,000–60,000–150,000+ | Physician-channel flagships with long clinical track records [3] |
| Certified pre-owned | Commonly 30–70% below new | The diode category has the deepest used market of any laser type; remaining handpiece shot count drives value [4] |
Handpiece / diode stack replacement is the biggest recurring hardware cost: quality stacks are commonly rated 10–40 million shots, and replacement pricing varies widely — get the exact figure in writing before purchase, not after the first failure [5].
The revenue side for calibration: published clinic menus put small areas at roughly 50–50–100 per session, medium areas 100–100–200, full legs 200–200–400, and full-body packages 300–300–800 [6]. Vendor ROI guides commonly project payback in 3–6 months at moderate booking volume [2][5] — treat that as a best case that assumes your consultation conversion and marketing are already working. For a worked profitability model with session math, see is laser hair removal is profitable for salons and clinics.
The budget-tier decision rule: buy the tier whose warranty, documentation and spare-parts pipeline you have verified — not the tier whose sticker fits this month’s budget.
13. Bekræft regulatoriske dokumenter — Accepter ikke et logo
Et CE-mærke eller FDA-logo på et produktbillede er ikke nok til at verificere regulatorisk status.
Lovmæssige krav afhænger af:
- land;
- påtænkt brug;
- klassifikation;
- lovlig producent;
- nøjagtig model.
Til CE-relaterede dokumenter
Check:
- juridisk producentnavn;
- producentens adresse;
- nøjagtig model;
- produktbeskrivelse;
- gældende lovgivning;
- standarder;
- gyldighed;
- certifikat eller erklæringsomfang.
Hvis der kræves et bemyndiget organ til den relevante enhedsrute, skal du også verificere disse oplysninger.
Et dokument, der dækker en anden model, bør ikke automatisk antages at dække den maskine, du køber.
For USA
Undgå at bruge sætningen:
"FDA certificeret"
som en samlet beskrivelse.
Forskellige FDA-registre og reguleringsveje har forskellige betydninger.
For eksempel betyder virksomhedsregistrering og enhedsliste ikke automatisk, at FDA har godkendt eller godkendt en bestemt enhed.
Hvis en leverandør hævder en 510(k), skal du kontrollere:
- indsender
- enhedsnavn;
- produktkode;
- clearance rekord;
- forholdet mellem den godkendte enhed og den model, der sælges.
Regulative dokumenter erstatter ikke teknisk due diligence.
14. Sådan bekræfter du en diodelaser, før du betaler
Inden du foretager den endelige betaling, skal du anmode om bevis for præcis model og konfiguration i dit tilbud.
Stol ikke kun på en generisk brochure.
Tjekliste til bekræftelse af før køb
1. Maskinelabel
Anmod om et tydeligt billede, der viser:
- fabrikant;
- model;
- spænding;
- frekvens;
- elektrisk bedømmelse.
2. Håndstykke og applikatorfotos
Verificere:
- håndstykke design;
- stik;
- behandling vindue;
- applikatorer.
3. Live Machine Video
Bed om at se den nøjagtige model:
- starter;
- ind i behandlingsgrænsefladen;
- ændring af parametre;
- affyring;
- brug af nødstoppet;
- viser relevante alarmer eller beskyttelser.
4. Forklaring af Watt
Bed leverandøren om at definere hver effekttal i tilbuddet.
5. Pletstørrelse
Bekræft de faktiske dimensioner af optisk behandlingsvindue.
6. Beviser for kontinuerlig drift
Spørg efter:
- testbetingelser;
- varighed;
- temperaturer;
- behandlingsindstillinger;
- enhver nedlukning eller energireduktion.
7. Tilbehørsliste
Bekræft standard- og valgfrie elementer.
8. Brugervejledning
Gennemgå drifts- og vedligeholdelsesinstruktioner før køb, når det er muligt.
9. Garanti
Få skriftlig dækning for:
- hovedenhed;
- håndstykke;
- skærm;
- tilbehør;
- relevante komponenter.
10. Reservedelspriser
Spørg efter erstatningspriser før køb.
11. Reguleringsdokumenter
Bekræft, at dokumenterne svarer til den lovlige producent og den nøjagtige model.
12. Pakningsoplysninger
Bekræfte:
- dimensioner;
- bruttovægt;
- antal kartoner eller flightcases.
13. Elektriske krav
Bekræfte:
- spænding;
- prop;
- fase;
- maksimal strøm;
- anbefalet kredsløbsbeskyttelse.
14. Uddannelse og eftersalgssupport
Spørg hvad der er inkluderet:
- installation;
- operation;
- parameter vejledning;
- rensning;
- opretholdelse;
- fejlfinding;
- fjernsupport.
For distributør- eller multi-enhedsordrer, en prøveenhedsevaluering, live videoinspektion eller tredjepartsinspektion kan være passende, før du forpligter dig til volumen.
15. Sammenlign garanti og eftersalgssupport
Et udsagn som:
"1 års garanti"
fortæller dig ikke nok.
Afklare:
- hvad er dækket;
- hvad er udelukket;
- om håndstykket har en anden garantiperiode;
- om forbrugsdele er undtaget;
- hvem betaler international forsendelse;
- hvordan reservedele håndteres;
- hvordan der anmodes om teknisk support.
God eftersalgssupport bør omfatte en klar proces for:
- rapportering af en fejl;
- fjerndiagnose;
- fejlfinding;
- reservedele;
- reparationsinstruktioner, hvor det er relevant.
"Livstid teknisk support" har begrænset værdi, hvis:
- reservedele er ikke tilgængelige;
- teknikere kan ikke diagnosticere problemet;
- reparationsprocedurer er udokumenterede.
16. Træningsspørgsmål
Professionelt udstyr kræver mere end en opstartsvideo.
A useful training package may include: user manual; quick-start guide; treatment workflow; parameter guidance; client screening; contraindication guidance; cleaning instructions; maintenance procedures; troubleshooting; operator videos; remote technical support.
Selve maskinen er kun en del af en pålidelig behandlingsservice.
17. Brugergrænseflade: Nyttigt, men ikke en grund til at købe i sig selv
En moderne touchskærm kan forbedre brugervenligheden, men den bestemmer ikke laserens ydeevne.
En nyttig grænseflade skal give:
- klar parametervisning;
- intuitiv kontrol;
- behandlingsformer;
- flersproget støtte, hvor det er nødvendigt;
- fejlmeddelelser;
- vedligeholdelsesalarmer, hvor det er relevant.
For distributører kan du også spørge om:
- brugerdefineret sprog;
- opstartslogo;
- OEM branding;
- softwareopdateringer.
Vælg ikke en svag behandlingsplatform, blot fordi softwaregrænsefladen ser moderne ud.
18. Almindelige røde flag, når du køber en diodelaser
Red Flag 1: Diode Wavelengths Are Marketed as Different Laser Technologies.
For eksempel: “755 Alexandrite + 808 Diode + 1064 Nd: YAG.” Spørg hvordan hver bølgelængde faktisk genereres.
Red Flag 2: Wattage Is Promoted but Cannot Be Defined. If a supplier says “Our 3000W machine is twice as powerful as 1500W,” ask what the 3000W actually measures. If no one can explain it, the comparison is not meaningful.
Red Flag 3: Only Maximum Specifications Are Shown. Examples: maximum J/cm²; maximum Hz; minimum cooling temperature; maximum wattage. Ask whether these maximum values can actually be used together.
Red Flag 4: Unrealistic Treatment Claims. Be cautious with claims such as “100% permanent hair removal in three sessions.” There is a regulatory benchmark here: the FDA clears laser devices for “permanent hårreduktion” — defined as a long-term, stable reduction in regrowing hair that outlasts one complete hair-growth cycle, measured at 6, 9 and 12 months after a treatment course. No laser is cleared for “Fjernelse af permanent hår”; electrolysis is the only method holding that status [7][8]. A supplier promising what no cleared device can claim is telling you how the rest of the relationship will go. Hair reduction depends on biological and technical factors — for the full explanation, read our guide on om laser hårfjerning er permanent.
Red Flag 5: Cooling Is Demonstrated Only at Idle. Et koldt safirvindue før brænding beviser ikke kølestabilitet under en fuld behandling.
Red Flag 6: Certificate and Machine Model Do Not Match. Verify: Legal Manufacturer → Model → Document.
Red Flag 7: “FDA Certified” Without a Verifiable Regulatory Record. Bed leverandøren om at identificere den specifikke gældende FDA-status eller -registrering.
Red Flag 8: Huge Shot-Life Claims With No Warranty Context. “50 million shots” means little if the supplier cannot explain: operating conditions; warranty; replacement cost.
Red Flag 9: No Spare-Part Prices. Langsigtet ejerskab er svært at vurdere uden dem.
Red Flag 10: No Maintenance Documentation. Professionelt udstyr bør leveres med klare vedligeholdelsesinstruktioner.
Red Flag 11: Training Is Only a Startup Video. En klinik har brug for mere end instruktioner om, hvordan man tænder for maskinen.
Red Flag 12: Supplier Refuses a Live Demonstration. For internationale køb er det rimeligt at anmode om en live demonstration af den citerede model.
19. Tjekliste til sammenligning af diodelaserkøber
Brug denne tabel, når du sammenligner flere leverandører.
| Punkt | Hvad skal man spørge | Rødt Flag |
|---|---|---|
| Bølgelængde | Hvordan genereres hver bølgelængde? | Calls diode wavelengths Alexandrite/Nd: YAG |
| Magt | Optisk, modul, håndstykke eller elektrisk? | Kan ikke definere annonceret watt |
| Fluens | Hvilke kombinationer er anvendelige under belastning? | Kun maksimalt J/cm² |
| Pulsbredde | Hvad er det brugbare justerbare område? | Specifikationer uden protokolkontekst |
| Frekvens | Hvilken energi er tilgængelig ved maksimal Hz? | Hz vist uden energiforhold |
| Spotstørrelse | Faktiske optiske vinduesdimensioner? | Ingen måling |
| Køling | Stabil ved gentagen affyring? | Kun tomgangstemperatur |
| Laserkilde | Producent/konfiguration? | Ikke-verificerbare mærkepåstande |
| Vandsystem | Sensorer og beskyttelse? | Ingen forklaring på fejlbeskyttelse |
| Håndstykket | Garanti og erstatningspris? | Kun skudkrav |
| Dokumenter | Præcis producent og model? | Certifikat uoverensstemmelse |
| Garanti | Enhed, håndstykke, undtagelser? | Mundtligt løfte |
| Dele | Priser og forsendelsestider? | Ingen reservedelsplan |
| Opretholdelse | Skriftlig tidsplan? | “Ingen vedligeholdelse nødvendig” |
| Uddannelse | Manual, SOP, sikkerhed, fejlfinding? | Kun grundlæggende opstartsvideo |
| Support | Hvad sker der efter en fejl? | Ingen defineret teknisk proces |
20. Skal du vælge 808 nm eller en multi-bølgelængde diode laser?
Der er ikke noget universelt svar.
Det bedre valg afhænger af din:
- klientpopulation;
- behandlingsområder;
- daglig arbejdsbyrde;
- budget;
- operatørerfaring;
- servicekrav.
Overvej et professionelt 808 nm-system, hvis:
- du ønsker en ligetil diodekonfiguration;
- 808/810 nm passer til din behandlingsstrategi;
- du foretrækker en enklere systemarkitektur;
- maskinen giver stærk pulsstyring og stabil køling;
- pris og enkel vedligeholdelse er vigtig.
Et veldesignet 808 nm system kan være et praktisk valg for mange klinikker.
Overvej et system med flere bølgelængder, hvis:
- du betjener en bredere vifte af kundeprofiler;
- du ønsker yderligere bølgelængdefleksibilitet;
- leverandøren kan forklare, hvordan bølgelængderne genereres;
- du kan verificere systemets faktiske ydeevne;
- køle- og strømsystemet understøtter den tilsigtede arbejdsbyrde.
Tag ikke beslutningen kun baseret på:
én bølgelængde vs. tre bølgelængder
Sammenlign i stedet:
systemkvalitet, outputstabilitet, parameterkontrol, køling, servicevenlighed og samlede ejeromkostninger.
21. Hvorfor klinikker og distributører arbejder med Mico Aes
Mico Aes leverer professionelle diode laser hårfjerningsmaskiner til klinikker, saloner og distributører, inklusive enkelt- og multibølgelængdekonfigurationer.
Our goal is not to claim that one maximum specification is suitable for every business. Instead, buyers can compare configurations according to: target skin and hair types; expected daily workload; treatment areas; electrical requirements; budget; shipping destination; training needs; after-sales requirements.
Before ordering, buyers can request: model specifications; machine and handpiece information; accessory lists; warranty details; available regulatory documents; packing data; electrical requirements; shipping options; training information.
Endelige specifikationer og krav skal altid bekræftes i forhold til tilbud, maskinlabel og dokumenter, der er leveret til den nøjagtige ordre.
For klinikker, der ønsker at forstå, hvordan udstyrsparametre kan påvirke langsigtede resultater, læs også Er laser hårfjerning permanent? Hvilke resultater virkelig holder.
Ofte stillede spørgsmål
How much does a professional diode laser hair removal machine cost?
It depends on the channel. Factory-direct professional systems start around 3,000–3,000–9,000; commercial-grade branded machines run roughly 10,000–10,000–60,000; premium physician-channel platforms (Candela/Alma/Lumenis class) range from about $60,000 to $150,000+; certified pre-owned commonly sells 30–70% below new [1][2][3][4]. Whichever tier you shop, budget separately for the handpiece/diode-stack replacement and verify its price in writing before you buy.
Er en 2400W diodelaser bedre end en 1600W maskine?
Not automatically. First determine what each wattage actually describes. Then compare: usable treatment parameters; actual energy delivery; spot size; pulse control; cooling; workload performance. Two wattage numbers cannot be compared properly unless they use the same definition and measurement method.
Skal jeg vælge én bølgelængde eller tre bølgelængder?
Choose according to your client profile and verified system performance. Three wavelengths can provide additional flexibility, but the number of wavelengths alone does not prove better treatment results.
Er en 755 nm diodelaser det samme som Alexandrite?
No. 755 nm describes a wavelength. Alexandrite describes a specific laser medium and system technology. A 755 nm diode emitter and an Alexandrite laser are not technically identical.
Er en 1064 nm diodelaser det samme som Nd:YAG?
No. They may operate near the same nominal wavelength, but they use different laser-source technologies.
Hvilken spotstørrelse er bedst?
There is no universal best spot size. Larger treatment windows may improve efficiency on broad areas, while smaller applicators can be useful around contours and smaller treatment zones. Choose according to your treatment menu.
Hvor meget kraft skal en professionel diodelaser have?
There is no universal wattage threshold that proves a machine is professional. First determine what the advertised wattage means. Then evaluate it together with: fluence; pulse width; spot size; frequency; cooling; output stability.
Er højere J/cm² bedre?
Not automatically. A high maximum fluence is not proof of better treatment performance. Fluence must be interpreted together with other treatment parameters and actual system capability.
Hvordan kan jeg kontrollere, om maskinen kan køre hele dagen?
Ask for a workload test showing: room temperature; treatment settings; duty cycle; operating duration; water temperature; sapphire or handpiece temperature; alarms or shutdowns. “Kontinuerlig drift” without test conditions is not a meaningful specification.
Hvilket kølesystem er bedst til en diodelaser?
Professional systems commonly use a combination of: sapphire contact cooling; TEC; water circulation; radiators; fans. The more important question is whether the cooling remains stable during actual treatment.
Beviser CE- eller FDA-registrering, at maskinen er effektiv?
No. Regulatory documentation has specific legal meanings and scopes. It does not replace technical evaluation, clinical judgment, or verification that the exact model is covered.
Hvor længe skal et diodelaserhåndstykke holde?
Market-typical ratings for quality diode stacks run roughly 10–40 million shots, with some vendors claiming more [5]. Lifespan in practice depends on: laser source; operating conditions; thermal management; treatment settings; maintenance. Do not rely only on the advertised shot count. Ask about: warranty; replacement price; repair options; actual operating conditions.
Hvad skal jeg spørge en diodelaserleverandør, før jeg bestiller?
At minimum, ask for: exact model; specifications; machine label; real operation video; wavelength configuration; explanation of power ratings; actual spot size; cooling information; electrical requirements; regulatory documents; warranty; spare-part prices; maintenance instructions; training package; after-sales process.
Conclusion: Choose the Complete System, Not the Biggest Number
A reliable diode laser hair removal machine is not defined by one impressive specification.
Do not select a machine simply because it advertises: more watts; more wavelengths; higher J/cm²; higher Hz; lower cooling temperature; more shots.
A professional buying decision should evaluate the complete system: Laser source + actual energy delivery + pulse control + spot size + cooling stability + internal components + maintenance + documentation + warranty + after-sales support.
A three-wavelength machine is not automatically better than an 808 nm system. A 2400W label does not automatically prove that one device is better than a 1600W device. A sapphire tip reaching a very low idle temperature does not prove stable cooling during continuous treatment. And a handpiece advertised for tens of millions of shots has limited value if replacement cost and warranty coverage are unclear.
The most reliable machine is the one that can deliver consistent, controllable performance under your actual clinic workload and remain serviceable throughout its working life.
Udforsk Mico Aes professionel diode laser hårfjerningsmaskine serie eller kontakt vores team with your country, expected treatment volume, target client profile, and budget for a suitable configuration comparison.
Referencer
- Winkonlaser — How Much Does a Laser Hair Removal Machine Cost? Complete Pricing Guide for Clinics (2026):entry multi-wavelength diode from ~$3,000; professional tiers 3,000–3,000–8,900; high-end Alexandrite/Nd:YAG 9,200–9,200–18,000. https://www.winkonlaser.com/communication/how-much-does-a-laser-hair-removal-machine-cost-complete-pricing-guide-for-clinics/
- Bestar Laser — Best Diode Laser Hair Removal Machine for Clinics in 2026:commercial-grade systems 15,000–15,000–60,000; diode bars rated up to 50M shots. https://bestarlaser.com/laser-hair-removal-machine-diode-clinics/
- Onyx Medical Group — Diode Laser Hair Removal Machine Cost 2026:buyer’s-guide tiers $15K–45K / $45K–85K / $90K–150K; physician-authored estimate $60K–150K for new systems. https://onyxmedicalgroups.com/blog/diode-laser-hair-removal-machine-cost-2026-roi-guide/
- Laser Equipment Global — How Much Does a Diode Laser Hair Removal Machine Cost in Canada? (2026):certified pre-owned commonly 30–70% below new; deepest used market among laser categories. https://laserequipmentglobal.com/resources/buying-guides/diode-laser-cost-canada/
- Huimain — The Real Cost of Ownership: Diode Laser Price vs Maintenance Fees in 2026;Diode Laser vs Alexandrite ROI 2026:handpiece/diode stack typically 10–40M shots; session price $150–300; payback 3–6 months(供应商视角,已标注为最佳情形). https://www.huimainbeauty.com/article/the-real-cost-of-ownership-diode-laser-hair-removal-machine-price-vs-maintenance-fees-in-2026/
- Sincoheren — Best Diode Laser Machine for Clinic in 2026:session pricing small area $50–100 / medium $100–200 / full body $300–600. https://www.sincoheren.com/Company-new_detail/47.html
- Macon Laser Company — FDA: Difference Between Permanent Hair Removal and Permanent Hair Reduction:FDA 仅许可激光用于 “permanent hårreduktion”;510(k) 数据库可公开核查。https://maconlasercompany.com/difference-between-permanent-hair-removal-and-permanent-hair-reduction-according-to-the-fda/
- Symetrie Studio Spa — Er laserhårfjerning permanent?:FDA 定义(6/9/12 个月稳定减少、超过一个完整毛发生长周期);电解为唯一 “permanent removal”。https://www.symetriestudiospa.com/blog-post/is-laser-hair-removal-permanent



